Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
17/04/2024

Inhalacja na katar – domowe sposoby

inhalacja nebulizatorem

Dokuczliwy katar można wyleczyć poprzez inhalacje  domowymi sposobami. Co powinna zawierać inhalacja na katar i jak ją przyrządzić? Jak długo powinna trwa taka inhalacja?

Inhalacja na katar – proste, domowe kuracje

Katar,czyli nieżyt nosa to najpowszechniejsza dolegliwość w okresie jesienno-zimowym. Stare powiedzenie mówi: „Nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tydzień”.  Nieleczony katar może mieć poważne konsekwencje. Może prowadzić m.in.  do zapalenia zatok, które w skrajnych przypadkach będą  wymagać operacji. Warto więc wspomóc działanie leków na katar.

Z pomocą przychodzą domowe inhalacje. Są to proste kuracje, do których przyrządzenia potrzebujemy niewielkiej ilości składników. Do inhalacji możemy wykorzystać m.in. sól, olejki i suszone zioła.

Jak przygotować taką inhalację na katar? Poznaj kilka łatwych przepisów na inhalację, które przyśpieszą powrót do zdrowia.

Inhalacja z soli fizjologicznej na katar.

Jedną z najpopularniejszych inhalacji na katar jest inhalacja przyrządzana z soli fizjologicznej. To metoda inhalacji stosowana często przez rodziców małych dzieci. Taka inhalacja przyspiesza powrót do zdrowia i ułatwimy dzieciom oddychanie. Inhalacja z soli fizjologicznej nawilża nos i zatrzymuje także rozmnażanie bakterii.

W celu przygotowania inhalacji z soli fizjologicznej, potrzebne jest specjalne urządzenie – nebulizator. Taki nebulizator można kupić w większości aptek i sklepów medycznych.

Kiedy wprowadzimy do pojemnika nebulizatora, sól fizjologiczną, zamieni się ona w delikatną leczniczą mgiełkę. Następnie maseczkę nebulizatora przykładamy do nosa. Taką inhalację powtarzamy kilka razy.

Inhalację z soli fizjologicznej stosujemy zawsze, gdy moje dzieci przyniosą katar ze szkoły czy przedszkola. Dzięki temu katar mija szybciej, a dzieci lepiej śpią.

Zakup nebulizatora to wydatek  od 50 do 150 złotych. Warto jednak zainwestować w nebulizator w okresie przeziębień. Inhalacja w przypadku dzieci może okazać się wyjątkowo skuteczna.

Z czego zrobić  inhalacje na katar?

Gdy nie mamy  w domu nebulizatora, możemy skorzystać z tradycyjnych metod. Potrzebujemy tylko suszonych ziół. Świetnie sprawdza się zwłaszcza szałwia lekarska oraz rumianek pospolity. Inhalacje możemy też robić różnymi olejkami np. rozmarynowym i eukaliptusowym.

Jak przygotować domową inhalację na katar?

Zioła wrzucamy do naczynia (wystarczy garść).
Zalewamy zioła wrzątkiem.
Pochylamy się nad naczyniem nakrywając głowę ręcznikiem.
Powoli wdychamy powietrze nosem,  a wydychamy ustami.
Taką inhalację przeprowadzamy przez kilka minut.

Inhalacja  z soli na katar.

Popularną metodą stosowaną w trakcie przeziębienia jest  inhalacja z soli. Taka inhalacja świetnie oczyszcza drogi nosowe. Przyrządzenie takiej inhalacji jest bardzo proste:

Do miski wsypujemy jedną łyżkę soli. Nie dodajemy jej więcej, bo może podrażnić śluzówkę nosa podczas inhalacji.
Zalewamy  wrzątkiem.
Pochylamy się nad naczyniem nakrywając głowę ręcznikiem.
Taką inhalację przeprowadzamy nie dłużej niż 15 min.
Zabieg powtarzajmy dwa razy dziennie w razie kataru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Zintegrowany system informatyczny Komadres. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska