Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
22/04/2024

Nebulizator

Nebulizator

Nebulizacja to zabieg medyczny polegający na wziewnym przyjmowaniu leku z reguły płynnego. W tym celu potrzebujemy urządzenia zwanego nebulizatorem. Nebulizatory to aparaty służące do inhalacji, stosowane najczęściej w leczeniu zmian chorobowych w obrębie układu oddechowego, tych łagodnych jak przeziębienie jak i poważniejszych, wywołanych np. chorobą genetyczną t.j. mukowiscydozą.

Nebulizator
Nebulizator

Nebulizacja umożliwia aplikację leku bezpośrednio do płuc i oskrzeli. W ten sposób działanie inhalowanego leku jest znacznie silniejsze i szybsze. Inhalacja farmaceutyków pozwala znacznie zmniejszenie przyjmowanej dawki leku. Ogranicza to wizyty w szpitalu np. chorujących na mukowiscydozę, zmuszonych przyjmować antybiotyki poprzez inhalację.

Co to jest Nebulizator i jak działa?

Przy inhalacji wykorzystuje się dwa rodzaje nebulizatorów – ultradźwiękowe i pneumatyczne. Nebulizatory pneumatyczne mogą być stacjonarne i przenośne. Nebulizator to pojemnik z lekiem, który połączony z pneumatyczną sprężarką, zmienia się w aerozol do inhalacji. Podciśnienie zasysa ciecz i przenosi ją do dyszy gdzie lek jest rozpylany w postaci mgiełki. Konstrukcja urządzenia sprawia, że tylko niewielkie kropelki leku przedostają się, w postaci aerozolu, do maski inhalatora. Duże krople skraplają się i ponownie trafiają do zbiornika. Nebulizatory pneumatyczne wyposażone są w termostat lub przystawkę termalną, co umożliwia uzyskać taką temperaturę roztworu, która znacznie ułatwia przyswajanie (28-37 st.C). Część urządzeń ma wbudowany system zsynchronizowany z oddechem, który pozwala na rozpylanie leku tylko w czasie inhalacji (wdechu), przez co inhalowany lek się nie marnuje. Nebulizatory ultradźwiękowe wywołują tzw. fale akustyczne. Wytworzona energia odrywające cząsteczki leku zmieniając go w aerozol (mgiełkę). Gęstość roztworu zależny od częstotliwości drgań i właściwości fizykochemicznych inhalowanego leku. Do inhalatorów ultradźwiękowych można podłączyć dodatkowe urządzenia umożliwiające wytworzenie tzw. termoaerozoli lub wibroaerozoli. Pierwszy z procesów utrzymuje właściwą temperaturę wdychanego roztworu, natomiast drugi umożliwia nadać cząsteczkom większą aktywność, dzięki temu lek lepiej osadza się na drogach oddechowych oraz łatwiej dociera do trudno dostępnych miejsc takich jak zatoki przynosowe.

Jaki wybrać nebulizator?

Nebulizatory można zakupić w większości sklepów medycznych i w aptekach. Kryteriami przy wyborze nebulizatora są: wiek pacjenta oraz rodzaj schorzenia, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy sprzedawcy sklepu medycznego. Dzieciom i osobom starszym poleca się nebulizatory z regulacją przepływu. Przy ciężkich schorzeniach układu oddechowego (np. przy mukowiscydozie) stosowane są nebulizatory ze sprężarką ciśnieniową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Zintegrowany system informatyczny Komadres. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska