Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
09/06/2024

Co to jest podologia i czym się zajmuje podolog?

Podologia

Podologia to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące wszelakie zabiegi wykonywane w okolicach stóp. Ta dziedzina medycyny łączy w sobie elementy ortopedii, chirurgii, diabetologii, kosmetologii czy dermatologii.

Czym jest podologia?

Podologia jest to bardzo rozwinięta na świecie i ledwo raczkująca w Polsce dziedzina medycyny, która odnosi się do wszelkich zabiegów wykonywanych na stopach. Podolodzy łączą w swojej praktyce umiejętności i wiedzę z dziedzin ortopedii, chirurgii, diabetologii, kosmetologii czy dermatologii. Osoby, które chcą zajmować się podologią, powinny skorzystać ze szkoleń, które są organizowane w całej Polsce m.in. są szkolenia w Rzeszowie.

Podologia łączy ze sobą tak szeroki zakres dziedzin medycyny wynika ponieważ jest to nauka, dopiero raczkująca się w Polsce, nie określona prawnie, dlatego każdy zabieg wykonywany w rejonie stóp można zakwalifikować do zabiegów podologicznych.

Co ciekawe, w krajach, w których dziedzina ta istnieje najdłużej (Francja, Szwajcaria, Niemcy) to właśnie pedicurzyści walczyli, o wyodrębnienie podologii jako osobnej dziedziny medycznej, będąc zaniepokojeni poziomem zabiegów na stopach.

Zabiegi, na stopach, wykonywane przez pedicurzystów kończyły się często infekcjami, wrastaniem paznokci w czasem amputacją. Branża kosmetyczna walczyła dlatego o wyodrębnienie podologii jako dziedziny medycznej  i utworzenie kierunków na studiach z nią związanych.

Do podologów powinny zgłaszać się osoby, które mają problemy ruchowe, osoby, które nie mają problem z dbaniem o stopy, diabetycy, osoby walczące z nadpotliwością stóp i grzybicą, a także osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów. Podolodzy poradzą również na wrastające paznokcie. Część z tych zabiegów można zaliczyć do medycyny estetycznej.

Szkolenia z podologii

W Polsce podologia jest dziedziną raczkującą, dlatego nie istnieją e kierunki studiów, z nią związane. Osoby, które chcą nabyć wiedzę w tej dziedzinie, mogą skorzystać ze szkoleń lub kursów. W Polsce rozwijają się szkoły podologiczne, które stale prowadzą takie kursy i szkolenia.

Uczestnicy szkoleń zdobywają wiedzę z budowy anatomicznej oraz biomechaniki stóp, budowy paznokcia oraz technik pielęgnacji stóp. Po odbyciu kursu podolodzy posiadają wiedzę na temat chorób stóp, a także znajdą preparaty, które są przeznaczone do leczenia konkretnych schorzeń stóp.

Wiedza, zdobyta na szkoleniach z dziedziny podologii jest niezwykle istotna. Nawet najprostszy zabieg przeprowadzony nieprawidłowo czy w niesterylnych warunkach, może skutkować uciążliwymi powikłaniami i negatywnymi konsekwencjami dla osoby, która taki zabieg podologiczny wykonywała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Zintegrowany system informatyczny Komadres. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska