Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
18/01/2021

Syrop z sosny

Syrop z sosny

Syrop z sosny znany jest w medycynie naturalnej jako lekarstwo na kaszel, ból gardła i przeziębienie. Dziś prezentujemy sprawdzony przepis na syrop z młodych pędów sosny.

Jak i kiedy zbierać pędy sosny? Pędy sosny najkorzystniej zbierać przełomie kwietnia i maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z lepką brązową łupinką.  Gdy łupinka zostanie zrzucona jest już za późno. Pędy powinny mieć kilka do max 20 cm, jednak najbardziej soczyste są te do 12 cm.  Im pędy są młodsze tym więcej posiadają pożądanego soku, jednak bez przesady, nie zbierajmy pędów dwu centymetrowych.

Obcinajmy je ostrym sekatorem lub nożem, pamiętając o rękawiczkach. Pędy są wyjątkowo lepkie, a oblepione żywicą ręce ciężko domyć.

By nie uszkodzić drzewa nie zbierajmy wszystkich pędów z niego, a już na pewno nie pędu szczytowego!

Przepis na syrop z Sosny.

Składniki:

  • młode pędy sosny;
  • cukier;
  • odrobina wody.;
  • słój wielkościowo odpowiedni do ilości pędów ;
sosna2
Syrop z młodych pędów sosny

Przygotowanie syropu z sosny:

1. Po zerwaniu młodych pędów delikatnie je myjemy pod bieżącą wodą.

2. Następnie w słoiku układamy na przemian warstwy pędów i cukru (warstwę pędów grubości 3 cm posypujemy 2 łyżkami cukru). Na koniec można dodać odrobinę wody.

3. Słoik przykrywamy i kładziemy  w dobrze nasłonecznione miejsce na około tydzień (przy słonecznej pogodzie) lub dłużej (jeśli na zewnątrz jest pochmurno i deszczowo).

4. Po upływie tego czasu zlewamy  sosnowy syrop zlewamy do  słoika lub butelki, dodając na sam wierzch syropu odrobinę spityrusu – zapobiegnie to pleśni i procesom fermentacji.

5. Pozostałe po zlaniu soku pędy można jeszcze przepuścić przez sokowirówkę.

6. Przechowywany w chłodnym i zacienionym miejscu nie straci swych właściwości nawet przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podologia i leczenie ran, brodawek, modzieli. Gabinet podologa w Rzeszowie. Podolog Rzeszów

Oprogramowanie dla firm ERP. Zintegrowany system informatyczny. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska