Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
20/04/2024

Jak używać inhalatora

Nebulizator
Jak prawidłowo wykonać inhalację? Jak używać inhalatora? Prawidłowe użycie inhalatora zwiększa skuteczność inhalacji. Jak przygotować się do inhalacji? Jak przygotować inhalator? Jak dawkować leki oraz jak zadbać o nasz inhalator, aby służył nam wiele lat?

Standardowy zestaw do inhalacji:

nebulizator (do niego wlewa się leki do inhalacji),
– kompresor – urządzenie pompujące powietrze,
– wężyk łączący nebulizator z kompresorem inhalatora,
filtr do inhalatora (zatrzymuje zanieczyszczenia wpompowane wraz z powietrzem przez kompresor inhalatora),
maska, maseczka lub ustnik,
– kabel zasilający.

Zanim zaczniemy inhalację warto przeczytać instrukcje do inhalatora i zalecenia producenta inhalatora.

Podstawowe kroki do prawidłowej inhalacji za pomocą inhalatora pneumatycznego:


1. Inhalowany powinien przyjąć pozycję siedzącą. Inhalację należy przeprowadzić tak, aby nie wylać leku z nebulizatora. Aby wykonać inhalację leżąc trzeba też zwracać uwagę na długość kabla zasilającego i wężyka łączącego kompresor inhalatora z nebulizatorem.


2.Sprawdź, czy części inhalatora są czyste. Przygotuj lek do inhalacji i 0,9% roztwór NaCl. Do nebulizatora wlej określoną przez lekarza ilość inhalowanego leku. Wlej ilość inhalowanego leku według miarki z nebulizatorze. Dla dzieci zaleca się, aby uzupełnić objętość leku do 5ml roztworem NaCl. Nie wszystkie jednak inhalowane leki wymagają rozcieńczania.


3. Przygotowany nebulizator należy połączyć wężykiem doprowadzającym sprężone powietrze z kompresorem inhalatora oraz podłączyć maskę inhalatora. W przypadku dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie maski inhalatora do twarzy. Ma obejmować usta i nos.


4. Inhalator należy podłączyć do prądu i włączyć kompresor inhalatora. Lek w procesie nebulizacji z płynu zmieni się w mgiełkę. Początkowo inhalowany może poczuć drapanie w gardle. By przyzwyczaić się do inhalacji należy rozpocząć inhalację na wolnych obrotach kompresora – z zamkniętym wieczkiem. Nie wszystkie inhalatory mają tą możliwość. Zwykle inhalowane leki mają wyczuwalny smak i zapach, dlatego inhalacja niektórymi lekami może być nieprzyjemna. Po inhalacji lekami sterydowymi należy umyć twarz i przepłukać usta.


5. Inhalacja jest skuteczniejsza, jeżeli wykonujemy głębokie wdechy i na chwile zatrzymujemy inhalowany lek w płucach. Inhalację najlepiej wykonywać przez usta. Oczywistym małe dzieci czy niemowlęta nie będą potrafiły tego robić.


6. Kończymy inhalację gdy mgiełka poddawanego nebulizacji leku już jest niewidoczna. Zwykle inhalacja trwa ok. 10 min. Należy sprawdzić w instrukcji naszego inhalatora, czy może pracować ciągle czy tylko przez pewien czas.


7. Po zakończonej inhalacji umyj twarz oraz jeśli to możliwe przepłukaj usta wodą. W przypadku małych dzieci, po inhalacji warto poklepać dziecko po pleckach. Oklepywać należy ręką złożoną w tzw. „łódkę”.


Po zakończonej inhalacji wykonać następujące czynności:

– Odłącz wężyk inhalatora
– Umyć nebulizator, maseczkę inhalatora. Do umycia użyj tylko ciepłej wody. Inhalator opłukać, osuszyć i schować do etui.
Inhalator wyposażony jest również w filtr, który powietrze z zanieczyszczeń. Filtr wymieniać zgodnie ze stanem jego czystości i wskazaniami producenta.
– Inhalatory używane w leczeniu domowym tylko przez jedną osobę należy co 2 tygodnie sterylizować chemicznie.
– Informacja o zasadach sterylizacji jest podana w instrukcji inhalatora. Średni czas sterylizacji inhalatora wynosi około 30minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Zintegrowany system informatyczny Komadres. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska