Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
17/01/2021

Asept czy Octenisept?

Asept czy Octenisept

W aptekach Asept jest proponowany jako zamiennik innych środków do dezynfekcji takich jak: Microdacyn, Octenisept, Granudacyn, jednak czy słusznie?

Octenisept jest produktem leczniczym (lekiem) dezynfekującym, działającym w oparciu o fenoksyetanol i oktenidynę. Octenisept niszczy wirusy, bakterie oraz grzyby . Służy przede wszystkim do dezynfekcji i wspomagania leczenia ran.

Asept jest wyrobem medycznym, w którego skład wchodzi alkohol denaturowany (etanol), chlorek cetylopirydyniowy oraz woda. Ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Brak informacji o skuteczności na wirusy. Producent deklaruje, że można go zastosować po ukąszeniach owadów i oparzeniach słonecznych. W odróżnieniu od Octeniseptu, nie ma także informacji, aby mógł być stosowany w obrębie narządów płciowych oraz odbytu czy przed cewnikowaniem.

Asept czy Octenisept?

Do ran nie używa się alkoholu, ponieważ niszczy strukturę kolagenu, wysusza ranę, niszczy nowo powstałą ziarninę i naskórek oraz po prostu piecze. Przemywając często ranę, będziemy ją na nowo rozpuszczać przez co gojenie będzie trwać dłużej i powstanie większa blizna.

Asept nie jest odpowiednikiem Octeniseptu.

Asept stosujcie do dezynfekcji skóry nieuszkodzonej np. przed pobraniem krwi lub do niewielkich otarć.

Zobacz inne artykuły w kategorii Ciekawostki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podologia i leczenie ran, brodawek, modzieli. Gabinet podologa w Rzeszowie. Podolog Rzeszów

Oprogramowanie dla firm ERP. Zintegrowany system informatyczny. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska