Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
19/01/2021

Zioła zbierane w czerwcu wielką moc mają

Rumianek

Czerwcowe zioła mają ponoć największą moc. Słońce najdłużej operuje po niebie, intensywnie zasila zioła energią. Najkrótsza noc w roku przypada z 21 na 22 czerwca. Wiele tradycji mówi, że zebrane wtedy zioła mają szczególną moc uzdrawiającą, którymi można leczyć każdą przypadłość. 

Jakie zioła zbierać w czerwcu?

W miesiącu czerwcu jest tak dużo ziół i roślin leczniczych, że nie sposób wszystkie wymienić. Wybraliśmy dla Was najbardziej przydatne i najłatwiejsze do rozpoznania.

 1. Dziurawiec
  Zwany świętojańskim ziele, najwięcej mocy zachowuje zbierany na św. Jana. Dziurawiec ma wszechstronne działanie. Jest skutecznym ziołem na smutki i depresje. Wspomaga pracę wątroby i układu trawiennego. Więcej o dziurawcu przeczytasz TUTAJ.
 2. Rumianek
  Pierwsza pomoc w domowej apteczce na problemy z trawieniem, wątrobą czy problemy skórne. Rumianek można pomylić z 3 innymi ziołami: rumianem, złocieniem, maruną. Odróżnimy go po intensywnym zapachu i wybrzuszonych kwiatostanach.  Do suszenia zbieramy całe kwiaty. 
 3. Kwiaty Lipy
  Kwiaty zbieramy po zakwitnięciu, zwykle pod koniec czerwca. Susz przyda się do herbatek napotnych, przeciw przeziębieniu czy gorączce.
 4. Liście poziomek
  Napar z suszonych listków poziomki pachnie poziomkowo 🙂. Pomaga w trawieniu, zaburzeniach wątroby, żołądka czy śledziony. Listki zbieramy w czasie kwitnienia i suszymy w zacienionym miejscu. Zrywamy po jednym, dwa listki z rośliny by jej nie osłabiać. W ogrodach zbieramy cenne liście czarnej porzeczki bogate w przeciwutleniacze
 5. Liście maliny
  Liście malin posiadają sporo witaminy C, garbników, polifenoli i soli mineralnych. Napar ma działanie przeciwgorączkowe i napotne. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne.
 6. Liście czarnej porzeczki
  Liście czarnej porzeczki zawierają w sobie rekordowe ilości antyoksydantów. Zawierają także witaminy, flawonoidy, garbniki, spore ilości rutyny, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Napar lub herbatka z liści porzeczki oczyszcza krew, wspomaga pracę nerek, serca, układu moczowy i trawiennego. Generalnie działa na cały organizm 🙂 Można stosować profilaktycznie jak i leczniczo.
 7. Pokrzywa
  Herbatka ma między innymi właściwości wzmacniające organizm, dlatego zalecana jest jesienią i zimą. Pokrzywa poprawia kondycję włosów i paznokci przez zawartość witamin: B1, C, E i K oraz obecność fosforu, manganu, krzemu czy wapnia. Więcej o działaniu pokrzywy pisaliśmy TUTAJ.
 8. Kwiat czarnego bzu
  Ma działanie napotne, moczopędne, wykrztuśne, rozkurczowe. Napary stosujemy przy grypie, przeziębieniu, zaburzeniach przemiany materii. Do suszenia ścinamy w pełni rozkwitnięte baldachy kwiatów. Po wysuszeniu oddzielamy same kwiaty. Więcej o działaniu czarnego bzu pisaliśmy TUTAJ.

Magiczny kwiat paproci

Symbolem nocy nocy Świętojańskiej jest magiczny kwiat paproci. Wierzono że kwiat paproć zakwitała tylko w noc przesilenia. Znalazca kwiatu mógł spodziewać się szczęścia i bogactwa.

Powszechny był zwyczaj smarowania się przez dziewczęta w noc kupały sokiem z liści paproci z gatunku nerecznicy, która miała w magiczny sposób dodać urody. Zrywając panna wypowiadała zaklęcie:

Nasięźrzale, nasięźrzale, rwę cię śmiale, pięcią palcy, szóstą dłonią, niech się chłopcy za mną gonią, po stodole, po oborze, dopomagaj, Panie Boże!

Podczas równonocy do ogni wrzucano zioła, a na wodę wianki. Musiał znaleźć się w nich piołun oraz dziurawiec (ziele świętojańskie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podologia i leczenie ran, brodawek, modzieli. Gabinet podologa w Rzeszowie. Podolog Rzeszów

Oprogramowanie dla firm ERP. Zintegrowany system informatyczny. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska