Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
21/01/2021

Kawa chroni przed rakiem prostaty.

Czy kawa może nas chronić przed rakiem prostaty? Okazuje się, ze tak! Włoscy naukowcy opublikowali na łamach „International Journal of Cancer” badania na ten temat.

Dotychczasowe badania w tym kierunku nie były jednoznaczne, a czasem nawet sprzeczne. Tym razem włoscy naukowcy z ośrodka neurologicznego IRCCS Neuromed w Pozzilli zbadali ok. 7 tys. osób w wieku co najmniej 50 lat. Obserwowano badanych przez 4 lata, a w tym czasie ok. 100 zachorowało na raka prostaty.

Oczywiście wszyscy ochotnicy pili kawę, co jest we Włoszech standardem. Włosi od rana sięgają po espresso, cappuccino, czy caffè macchiato. Włosi nawet przed snem potrafią pić espresso. Średnio jeden Włoch wypijaja ponad 600 filiżanek kawy rocznie.

Z badań włoskich naukowców pod kierownictwem Lici Iacoviello wynika, że mężczyźni, którzy zachorowali na raka prostaty, wypijali mniej niż trzy filiżanki kawy dziennie. Natomiast Ci, którzy pili co najmniej trzy, byli o 53 proc. mniej narażeni na raka prostaty.

Czy naprawdę kawa chroni przed rakiem prostaty?

Maria Benedetta – współautorka badać, twierdzi, że nie to nie przypadek – kofeina zawarta w kawie działa antynowotworowo.

Specjaliści z IRCCS Neuromed, by to potwierdzić, przeprowadzili badania laboratoryjne na komórkach rakowych, które podano ekstrakt z kawy. Pod jego wpływem komórki nowotworowe mniej były skłonne do podziałów, co zmniejsza agresywność i ich skłonność do przerzutów.

Należy tu zaznaczyć, że były to badania w probówce, a nie na żywym organizmie. Działania przeciwnowotworowe co niekoniecznie potwierdzają testy na zwierzętach, czy ludziach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podologia i leczenie ran, brodawek, modzieli. Gabinet podologa w Rzeszowie. Podolog Rzeszów

Oprogramowanie dla firm ERP. Zintegrowany system informatyczny. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska