Ból jest najczęstszym powodem, dla których fizjoterapeuci poznają swoich pacjentów. Ta dolegliwość jest jednym z napędów farmacji na świecie. Wartość rynku opioidów na świecie sięga 25 mld USD i rośnie.
Większa świadomość pacjentów i rozwój wiedzy na temat medykamentów pozwala na lepsze dostosowanie terapii dla każdego pacjenta. Szkodliwość leków przeciwbólowych skłania pacjentów do poszukiwania innych metod walki z bólem, jak fizjoterapia czy osteopatia.
Rodzaje bólu i jego przyczyny.
Ból jest indywidualnym i subiektywnym odczuciem, które można opisać na różne sposoby. Podstawowym problemem z określeniem dolegliwości bólowych jest brak specyficznych technik mierzenia bólu. Ciężko zatem porównywać dolegliwości bólowe różnych osób.
Opisywanie bólu może się odbywać za pomocą trzech aspektów:
- intensywności i lokalizacji bólu,
- dolegliwości związanych z bólem,
- wpływu bólu na koncentrację i zdolności manualne.
Ze względu na czas trwania bólu można podzielić go na ból ostry i przewlekły. Ostry ból jest bardzo istotny z punktu widzenia przetrwania i instynktów samozachowawczych. Ból przewlekły często nie ma funkcji ostrzegawczej, jest jedynie dolegliwością, która mają negatywny wpływ na działanie organizmu.
Badanie wskazują, że u 73% osób zostaje ograniczona aktywność fizyczna, 65% osób cierpi na zaburzenia snu, a 61% osób odczuwa negatywny wpływ bólu na pracę zawodową. Te fakty przemawiają za nieustanną potrzebą kształcenia fizjoterapeutów w dziedzinie metod walki z bólem.
W leczeniu bólu, ważną rolę pełni poznanie jego przyczyny.
Aktualna klasyfikacja bólu po wielu modyfikacjach podzieliła dolegliwości bólowe:
- neuropatyczne – będące konsekwencją uszkodzenia lub choroby układu nerwowego,
- nocyceptywne – powstałe w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych,
- psychogenne – skutek zaburzeń psychicznych,
- bóle funkcjonalne – czyli o nierozpoznanej przyczynie.
Badania skupiły się na bólu neuropatycznym i nocyceptywnym , z powodu jasnych przyczyn dolegliwości.
Bóle neuropatyczne odczuwane przy uszkodzeniach somatycznego układu nerwowego i są zwykle konsekwencją różnych schorzeń, np. cukrzycy czy półpaśca. Mogą być też konsekwencją zabiegów operacyjnych czy amputacji.
O bólach nocyceptywnych mówimy w przypadku odczuwania dyskomfortu z powodu zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych, schorzeń mięśni i stawów.
W zależności od objawów, dolegliwości towarzyszących, czasu trwania, ogólnego stanu pacjenta możemy ocenić źródło bólu i możliwości jego leczenia. Istnieje wiele metod walki z bólem, dlatego ważne jest nieustanne pogłębianie wiedzy na temat przyczyn bólu. Walka z bólem jest kluczową gałęzią fizjoterapii i nieustannie powinna być poszerzana.