Zielone Zdrowie - Zbieraj lekarstwa od matki ziemi
26/02/2021

Fizjoterapia – rodzaje i przyczyna bólu.

Ból jest najczęstszym powodem, dla których fizjoterapeuci poznają swoich pacjentów. Ta dolegliwość jest jednym z napędów farmacji na świecie. Wartość rynku opioidów na świecie sięga 25 mld USD i rośnie.
Większa świadomość pacjentów i rozwój wiedzy na temat medykamentów pozwala na lepsze dostosowanie terapii dla każdego pacjenta. Szkodliwość leków przeciwbólowych skłania pacjentów do poszukiwania innych metod walki z bólem, jak fizjoterapia czy osteopatia.

Rodzaje bólu i jego przyczyny.

Ból jest indywidualnym i subiektywnym odczuciem, które można opisać na różne sposoby. Podstawowym problemem z określeniem dolegliwości bólowych jest brak specyficznych technik mierzenia bólu. Ciężko zatem porównywać dolegliwości bólowe różnych osób.

Opisywanie bólu może się odbywać za pomocą trzech aspektów:

  • intensywności i lokalizacji bólu,
  • dolegliwości związanych z bólem,
  • wpływu bólu na koncentrację i zdolności manualne.

Ze względu na czas trwania bólu można podzielić go na ból ostry i przewlekły. Ostry ból jest bardzo istotny z punktu widzenia przetrwania i instynktów samozachowawczych. Ból przewlekły często nie ma funkcji ostrzegawczej, jest jedynie dolegliwością, która mają negatywny wpływ na działanie organizmu.

Badanie wskazują, że u 73% osób zostaje ograniczona aktywność fizyczna, 65% osób cierpi na zaburzenia snu, a 61% osób odczuwa negatywny wpływ bólu na pracę zawodową. Te fakty przemawiają za nieustanną potrzebą kształcenia fizjoterapeutów w dziedzinie metod walki z bólem.
W leczeniu bólu, ważną rolę pełni poznanie jego przyczyny.

Aktualna klasyfikacja bólu po wielu modyfikacjach podzieliła dolegliwości bólowe:

  • neuropatyczne – będące konsekwencją uszkodzenia lub choroby układu nerwowego,
  • nocyceptywne – powstałe w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych,
  • psychogenne – skutek zaburzeń psychicznych,
  • bóle funkcjonalne – czyli o nierozpoznanej przyczynie.

Badania skupiły się na bólu neuropatycznym i nocyceptywnym , z powodu jasnych przyczyn dolegliwości.

Bóle neuropatyczne odczuwane przy uszkodzeniach somatycznego układu nerwowego i są zwykle konsekwencją różnych schorzeń, np. cukrzycy czy półpaśca. Mogą być też konsekwencją zabiegów operacyjnych czy amputacji.

O bólach nocyceptywnych mówimy w przypadku odczuwania dyskomfortu z powodu zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych, schorzeń mięśni i stawów.

W zależności od objawów, dolegliwości towarzyszących, czasu trwania, ogólnego stanu pacjenta możemy ocenić źródło bólu i możliwości jego leczenia. Istnieje wiele metod walki z bólem, dlatego ważne jest nieustanne pogłębianie wiedzy na temat przyczyn bólu. Walka z bólem jest kluczową gałęzią fizjoterapii i nieustannie powinna być poszerzana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podologia i leczenie ran, brodawek, modzieli. Gabinet podologa w Rzeszowie. Podolog Rzeszów
Zintegrowany system informatyczny Komadres. Program dla księgowości i firm produkcyjnych. Rzeszów i cała Polska